Обявяването на действителните собственици на юридическите лица (фирмите) започва от 31 януари 2019 г.

14 януари 2019

Обнародвано в ДВ брой: 3, от дата 8.1.2019 г.  - ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 357 ОТ 31 ДЕКЕМВРИ 2018 г. за приемане на Правилник за прилагане на Закона за мерките срещу изпирането на пари, в който се съдържат и образци на декларациите за деклариране на действителните собственици. Агенцията по вписванията е осигурила възможност за вписване на данните в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел за изпълнение разпоредбите на Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици.

Обявената информация е публична!
Какво трябва да се впише

Законът и съответно образците на декларациите предполагат да се разкрият на първо място идентификационните данни за действителните собственици - физически лица. Това включва имена, гражданство, ЕГН или дата на раждане за чуждестранни граждани, както и държавата на пребиваване, ако е различна от България. Освен това ще трябва да се разкрият и данни за юридически лица по веригата на собственост, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол. А също така и непребиваващите в страната ще трябва да предоставят и данни за постоянно пребиваващо физическо лице за контакт, както и нотариално заверено съгласие от него за това. При промени и те ще трябва съответно да се декларират новите обстоятелства.

Кои са действителни собственици?

Действителен собственик е "физическо лице или физически лица, което/които в крайна сметка притежават или контролират юридическо лице или друго правно образувание, и/или физическо лице или физически лица, от чието име и/или за чиято сметка се осъществява дадена операция, сделка или дейност". То или те трябва пряко или косвено притежават 25% дялово или акционерно участие, включително посредством държане на акции на приносител, или посредством контрол чрез други средства.

Има специално изключение за публичните дружества, които се подчиняват на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз или на еквивалентни международни стандарти, и съответно се приема, че осигуряват адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността.

"Не е действителен собственик физическото лице или физическите лица, които са номинални директори, секретари, акционери или собственици на капитала на юридическо лице или друго правно образувание, ако е установен друг действителен собственик".

По отношение на различни форми на доверителна собственост, каквито има в чужди юрисдикции (като тръстове, попечителски фондове, фондации и т.н.) също има изискване да се посочат като действителни собственици учредител, доверителен собственик, пазител, бенефициер и "всяко друго физическо лице, което в крайна сметка упражнява контрол над доверителната собственост посредством пряко или косвено притежаване или чрез други средства".

Дефиницията за контрол е разширена с формулировката - "и всяка възможност, която, без да представлява индикация за пряко или косвено притежаване, дава възможност за упражняване на решаващо влияние върху юридическо лице или друго правно образувание при вземане на решения за определяне състава на управителните и контролните органи, преобразуване на юридическото лице, прекратяване на дейността му и други въпроси от съществено значение за дейността му".

Въвежда се презумпция, че ако след като са изчерпани всички възможни средства, не може да се установи действителен собственик или когато съществуват съмнения, че установеното лице или лица не е действителният собственик, за "действителен собственик" се счита физическото лице, което изпълнява длъжността на висш ръководен служител.



Сподели